Poczet Dydaktyków Chemii

Małgorzata Krystyna Nodzyńska, doktor nauk pedagogicznych w zakresie dydaktyki chemii, urodziła się 4 czerwca 1965 roku w Krakowie. W 1983r. ukończyła edukację w II Liceum Ogólnokształcącym im. króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, w klasie o profilu matematyczno-fizycznym a następnie rozpoczęła studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które ukończyła w 1989r. uzyskując stopień magistra chemii. Po ukończeniu studiów została zatrudniona w Samodzielnym Zakładzie Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. KEN w Krakowie, w którym pracuje do dnia dzisiejszego (obecna nazwa Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej).

Równoczesnie z pracą na wyższej uczelni w 1991r. dr M. Nodzyńska zaczyna karierę nauczyciela chemii. Swoje doświadczenia w zawodzie nauczyciela zdobywa przez 18 lat w czterech różnych szkołach m. in. w:

  • Zespole Szkół Energetycznych w Krakowie (1991-1992r.),
  • w VIII Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie (1993-1999r.),
  • w Społecznej Szkole Podstawowej nr. 5 im. P. Michałowskiego (1998-2000r.),
  • oraz w 2 Prywatnym Gimnazjum im. Noblistów Polskich (2004-2011r.).

Łącząc pracę dydaktyczną z pracą badawczą - pracuje naukowo, co w efekcie końcowym, w 2003 r. doprowadziło do uzyskania stopnia doktora nauk pedagogicznych w zakresie chemii na Wydziale Historyczno Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego, gdzie obroniła pracę doktorską pt: Kształtowanie pojęć chemicznych u uczniów w procesie edukacji. Promotorem pracy był dr hab. Ryszard Gmoch.

Pani Doktor zajmuje się nauczaniem chemii ogólnej, nieorganicznej, chemii kwantowej i dydaktyki chemii. W ramach zajęć z dydaktyki realizuje również swoje pozanaukowe pasje wciągając w to studentów. Efektem historycznych zainteresowań Pani Doktor jest publikacja From alchemy to the present day - the choice of biographies of Polish scientists a efektem turystycznych zainteresowań są liczne opracownaia wycieczek edukacyjnych. Zainteresowanie teatrem i literatura dla dzieci zaowocowały współpracą z Uniwersytetem Dzieci i Rodziców UP a także 'chemicznymi' przedstawieniami teatralnymi np na festiwalu nauki.

Poza chemią i dydaktyką chemii, dr M. Nodzyńska zajmuje się też TIK (technologią informacyjno- komunikacyjną). Informacje i umiejetności dotyczacd tej dziedziny przekazuje studentom podczas zajęć TI prowadzonych dla studentów kierunku biologii oraz chemii na UP od 6 lat. Również połączenie przedmiotów jakim jest chemia, dydaktyka chemii i TI doprowadziło do powstania zajęć pt: Programy komputerowe w dydaktyce chemii. Przygotowanie pomocy dydaktycznych z zastosowaniem technologii informacyjnej, które dr M. Nodzyńska prowadzi od 4 lat. Od 2011 roku część kursów znajduje się na platformie Moodle. Umiejętności, o których wyżej wspomniano są wynikiem ukończenia przez dr M. Nodzyńską szkoleń poświęconych tematyce związanej z TIK (technologią informacyjno- komunikacyjną), oraz samokształceniu związanym z TI.

dr Małgorzata Nodzyńska jest też organizatorem licznych naukowych konferencji i seminariów - w tym odbywającej się cyklicznie co 2 lata konferencji pt. Badania w dydaktykach nauk przyrodniczych. Efektem tych konferencji i seminariów są monografie, których M. Nodzyńska jest redaktorem lub recenzentem. Np.

Ważnymi osiągnięciami jest udział dr M. Nodzyńskiej w 8 grantach (w tym międzynarodowych).

dr Małgorzata Nodzyńska 14 razy brała udział w naukowych stażach międzynarodowych, a także opiekowała sie licznymi studentami, doktorantami i pracownikami naukowymi, którzy byli na stażach naukowych na UP.

M. Nodzyńska jest tez promotorem i recenzentem licznych prac licencjackich, magisterskich i podyplomowych z zakresu chemii, dydaktyki chemii i dydaktyki nau przyrodniczych. 

Dorobek naukowy dr M. Nodzyńskiej obejmuje 7 monografii, redakcję 12 monografii, 32 rozdziały w monografiach polskich i zagranicznych, 7 podręczników szkolnych, których jest współautorką (razem z Prof. Janem Rajmundem Paśko, oraz dr Pawłem Cieślą), 27 artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, 126 publikacji w wydawnictwach recenzowych. Oto tytuły niektórych publikacji:

Monografie:

  1. Nodzyńska M. (2010) Pojęcia i ich definicje - Kształtowanie definicji podstawowych pojęć chemicznych w procesie edukacyjnym zgodnie z zasadami językoznawstwa kognitywnego, Wydawnictwo Naukowe UP,
  2. Nodzyńska M. (2012) Wizualizacja w chemii i nauczaniu chemii Wydawnictwo Naukowe UP;

Podręczniki do Gimnazjum:

  1. Paśko J.R., Nodzyńska M. (2009) Moja Chemia cz. 1 - podręcznik do gimnazjum, Kubajak 2009;
  2. Paśko J.R., Nodzyńska M. (2010) Moja Chemia cz. 2 - podręcznik do gimnazjum, Kubajak, 2010

Doktor M. Nodzyńska jest zdobywczynią 4 nagród:

  1. Nagroda rektora indywidualną III stopnia za osiągnięcia naukowe – 2007;
  2. Nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy zawodowej – 2009;
  3. Srebrny Medal za długoletnią służbę – 2010;
  4. Medal Komisji Edukacji Narodowej – 2012;

Przynależy do 2 organizacji:

  1. Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe - od 2007 roku;
  2. Union of Scientist In Stara Zagora - od 2011 roku. 

 

opracowała: Justyna Płachta