Dr Elżbieta Kowalik urodziła się 26 lipca 1941 roku w Opactwie koło Kozienic w rodzinie nauczycielskiej. W roku 1958, po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku rozpoczęła studia na kierunku chemii na Wydziale Matematyki – Fizyki  – Chemii  Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku.

W latach 1963 – 1971, po uzyskaniu dyplomu magistra chemii rozpoczęła pracę w Zakładzie Dydaktyki Chemii na WSP w Gdańsku jako asystent, pod kierunkiem Profesor Zofii Matysikowej. Jednocześnie zdobywała doświadczenia nauczycielskie pracując jako nauczyciel chemii w szkole podstawowej, liceum ogólnokształcącym oraz zaocznym technikum rolniczym.

W latach 1971-1990 pracowała w Okręgowym Ośrodku Metodycznym  w Gdańsku, (przekształconym następnie w Oddział Doskonalenia Nauczycieli) jako kierownik sekcji chemii, a następnie starszy wykładowca.

W 1983 roku za pracę „Skuteczność dydaktyczną podręcznika chemii dla zaocznego technikum rolniczego” uzyskała na Uniwersytecie Gdańskim tytuł doktora.

W latach 1990 – 1999 pracowała jako adiunkt w Zakładzie Metodologii Badań Pedagogicznych, kierowanym przez profesora B. Niemierkę, prowadząc wykłady, seminaria i ćwiczenia z dydaktyki chemii.

Od 1999 roku pełniła obowiązki kierownika Zakładu Dydaktyki Chemii na Uniwersytecie Gdański do przejścia na emeryturę w 2006r..

Za swoją pracę odznaczona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżami Zasługi i odznakami Zasłużony dla miasta Gdańska i Ziemi Gdańskiej.

Była promotorem 42 prac magisterskich z dydaktyki chemii. Jest autorem i współautorem 11 książek, kilkudziesięciu artykułów, wygłosiła ponad trzydzieści wykładów, referatów i komunikatów na zjazdach naukowych krajowych i zagranicznych.

Dr Elżbieta Kowalik jest specjalistką w zakresie dydaktyki chemii, pomiaru dydaktycznego  oraz diagnostyki edukacyjnej.