Dr Anna Wręczycka – urodzona 8.03.1951 roku w Częstochowie, ukończyła tam Szkołę Podstawową   nr 25, a w 1969 r. Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Na kolejne lata kształcenia przeniosła się do Krakowa gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii, obroniła tytuł magistra, poruszając w swojej pracy temat dotyczący badania potencjałów lokalnych na chemicznie niejednorodnej powierzchni metalu. Zaraz po studiach magisterskich, podjęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademii im. Jana Długosza) na stanowisku asystenta, równocześnie przygotowując rozprawę doktorską, w której zajmowała się badaniami nad stałą heterogenną elektrodą rodankową. Stopień doktora uzyskała w 1985 roku. Przez kolejne lata była związana z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Częstochowie, gdzie pracowała do 2007 roku, na stanowisku adiunkta. W latach 2004-2007 została kierownikiem Grupy Badawczej Dydaktyki Chemii. Pani Doktor pracowała również w miejscowych szkołach jako nauczyciel chemii, początkowo w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, a od roku 1989 do 2009, w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta. Jest wybitnym dydaktykiem chemii o czym świadczą napisane przez nią liczne artykuły naukowe oraz doniesienia konferencyjne. Ponadto brała udział w licznych konferencjach i szkołach dydaktyków chemii zarówno w kraju, jak i za granicą. Na swoim koncie ma blisko 50 publikacji z zakresu dydaktyki chemii. W prowadzonych przez nią badaniach skupia się na eksperymentach w laboratorium szkolnym oraz poszukiwaniu nowych rozwiązań metodycznych w nauczaniu chemii w szkole średniej. Zajmuje się również badaniem efektywności kształcenia chemicznego na różnych poziomach nauczania. Oprócz zamiłowania do chemii, Pani Doktor preferuje formy aktywnego wypoczynku, takie jak rodzinne rajdy rowerowe oraz rekreacyjne żeglarstwo śródlądowe.

opracowała Aldona Kostuch