Ukończyła Liceum  Pedagogiczne w Gorlicach, a następnie w roku 1969 studia na Wydziale Matematyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Prowadziła zajęcia z zakresu chemii nieorganicznej, analitycznej, historii chemii oraz dydaktyki chemii dla studentów w Zakładzie Chemii Nieorganicznej. W latach od 1985 roku do 2005 roku nauczała chemii w Liceum Ogólnokształcącym imienia Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Krystyna Łopata od 1981 roku brała udział w organizacji corocznej wiosennej i jesiennej Sesji Naukowej dla nauczycieli.

Napisała lub współtworzyła 71 publikacji z zakresu dydaktyki chemii, chemii analitycznej, edukacji ekologicznej i historii chemii.

Współpracowała z Instytutem Kształcenia Nauczycieli oraz z Małopolskim Kuratorium Oświaty i Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie będąc egzaminatorem maturalnym z chemii i ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przez 30 lat pełniła funkcję członka Okręgowej Komisji Olimpiady Chemicznej, 3 kadencje była skarbnikiem Krakowskiego Oddziału PTCh oraz od 1987 roku przewodniczącą Sekcji Dydaktycznej Krakowskiego Oddziału PTCh.

Otrzymała w 1990 roku Złoty Krzyż Zasługi, a w 1994 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 1994 roku oraz w 1996 roku otrzymała Nagrodę Zespołową Ministra Edukacji Narodowej, a w 2002 roku Ministra Środowiska.

Jest autorem lub współautorem między innymi takich książek jak:

1. Chemia a środowisko, WSiP, Warszawa 1994.
  2. Chemia 7 – 8, podręcznik z chemii (wspólnie z Z.Kluz), WSiP, Warszawa 1991 do 1997 (siedem wydań).
  3. Chemia w gimnazjum, podręcznik dla uczniów, (wspólnie z Z. Kluz) WSiP SA, Warszawa 1999 do 2008 (dziesięć wydań).
  4. Chemia w gimnazjum, książka dla nauczyciela (wspólnie z A. Warchoł). WSiP SA, Warszawa 2001.
  5. Chemia w gimnazjum – podręcznik i zeszyty ćwiczeń dla uczniów, książka dla nauczyciela (wspólnie z Z. Kluz, E. Odrowąż, M. Poźniczek), WSiP SA, Warszawa 2009

opracowała: Agnieszka Kozina