Poczet Dydaktyków Chemii

Bożena Kałuża wybitny chemik, nauczyciel, urodziła się 29 stycznia 1936 roku w Warszawie.

Odznaczona: krzyżami zasługi – brązowym, złotym, kawalerskim,

dwukrotnie medalem KEN,

nagrodą Ministra Oświaty: I i II stopnia – dwukrotnie,

nagrodą specjalną,

 nagrodą Kuratora Oświaty.

Po ukończeniu szkoły podstawowej podjęła naukę w Liceum Pedagogicznym im. Filipiny Kaskowickiej w Warszawie, a następnie ukończyła studia wyższe w WSP w Gdańsku
z zakresu fizyki na Wydziale Matematyczno–Przyrodniczym oraz studia magisterskie na wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Obroniła pracę magisterską” Oznaczanie wartości antymonu w produktach hutniczych i emetyku metodami oksydometrycznymi”

Pracę w zawodzie nauczyciela rozpoczęła po ukończeniu liceum w roku 1952 w Szkole Podstawowej nr 129 w Warszawie. Od 1972 roku uczyła w XXXV Liceum im. Bolesława Prusa. Ponadto dodatkowo przez 28 lat pracowała w wymiarze sześciu godzin tygodniowo
w Zespole Szkół Ogólnokształcących dla Dzieci Polaków Przebywających Czasowo za Granicą. Młodzież tej szkoły uczyła się samodzielnie systemem zaocznym i dzięki temu mogła oceniać komunikatywność języka i jasność wyjaśniania treści opracowanych przez siebie podręczników. Uchodziła za wymagającego nauczyciela chemii, który szczególną wagę przywiązywał do sprawnej organizacji zajęć lekcyjnych opartych o eksperyment chemiczny. Bardzo duża grupa jej uczniów kończyła kierunki studiów wymagające pogłębionej wiedzy chemicznej (medycyna, studia na wydziałach biologii, biotechnologii, chemii, niemal wszystkie wydziały Akademii Rolniczych).

Od 1972 roku zajmowała się doskonaleniem pracy nauczycieli chemii w województwie stołecznym, a następnie mazowieckim.

Od 2001 roku do zakończenia działalności zawodowej tj. do roku 2011 pracowała na stanowisku starszego eksperta w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Konstruowała także arkusze egzaminacyjne.

Przez cały okres pracy z młodzieżą szczególnie dbała o atrakcyjność ćwiczeń utrwalających wiedzę chemiczną. Jest autorką wielu oryginalnych chemografów, rebusów oraz gier dydaktycznych, które wykorzystywała w codziennej pracy z uczniami. Swoje osiągnięcia
w tym zakresie prezentowała przed komisją egzaminacyjną na III stopień specjalizacji zawodowej w Instytucie Kształcenia Nauczycieli. Przez cały okres pracy zawodowej interesowała się graficznymi formami systematyzowania wiedzy chemicznej. W swojej pracy wykorzystywała przygotowane przez siebie tablice, fazogramy, foliogramy i slajdy.

Jest autorką lub współautorką 32 podręczników dla szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum oraz artykułów do czasopisma „Chemia w szkole”.

Oprócz analizy podręczników, nad którymi pracowała, dokonywania korekt, utrwalania wiedzy i kształcenia umiejętności obiektem szczególnego jej zainteresowania były metody wprowadzające pojęcie jednostki masy atomowej i mola w układzie SI, oraz relacje między  tymi jednostkami (jako wstęp do ilościowej interpretacji przemian chemicznych).

Pasjonuje się historią (książki, filmy historyczne).

Do najważniejszych jej książek należą: zeszyty ćwiczeń dla szkoły podstawowej, modułowy podręcznik do liceum i technikum (zakres podstawowy), podręcznik dla klasy I liceum (wydanie z 2011r.), dwutomowy podręcznik do liceum (zakres rozszerzony).

 

Opracowała Jolanta Więsek