Poczet Dydaktyków Chemii

 
 

Prof. dr Arnold Bolland

(ur. 10 grudnia 1881 w Krakowie, zm. 5 maja 1940)

Studia:chemia na Politechnice Lwowskiej i Wiedeńskiej.

W 1910 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych.

W 1906 roku wydał podręcznik z zakresu chemii organicznej(wraz z Bronisławem Duchowiczem) pt.: „Chemia organiczna w zastosowaniu do potrzeb kl. 6 szkół realnych”, wydane przez  Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych, Warszawa.

Za jego działalność dydaktyczną można uznać wydanie podręcznika w 1912 roku wraz z B. Duchowiczem  „Chemia organiczna dla klas wyższych szkół realnych i gimnazyów realnych.” (Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych ; Warszawa, Lwów).

W 1918 roku habilitował się w zakresie mikrochemii na Politechnice Lwowskiej, następnie został mianowany docentem tej uczelni.

W 1920 roku wydaje kolejną książkę z zakresu chemii organicznej współpracując z B. Duchowieczem: Chemja organiczna  w zakresie potrzeb wyższych klas szkół średnich.

W 1922 uzyskuje habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 1922-1939 wykładowca Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1923 roku powołany został w poczet członków Towarzystwa Naukowego we Lwowie.

W latach 1924-1938 dyrektor Wyższego Studium handlowego w Krakowie.

W 1926 roku założył pierwszy w Polsce Instytut towaroznawczy, rozwinięty z czasem i przekształcony w Wyższe Studium Handlowe, którym kierował jako dyrektor aż do akademizacji tej uczelni w 1938 roku piastując zarazem katedrę Towaroznawstwa.

W 1928 w uznaniu jego zasług na polu naukowym i organizacyjno-gospodarczym, odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Polski Odrodzonej.

W  latach 1938-1939 rektor Akademii Handlowej w Krakowie.

6 XI 1939 roku prof. Bolland wraz z profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego został aresztowany w znanej akcji władz niemieckich przeciwko krakowskiemu ośrodkowi naukowemu i wywieziony do więzienia we Wrocławiu, a następnie do obozu koncentracyjnego w Oranienburg-Sachsenhausen.

6 II 1940 roku powrócił z obozu w pierwszej partii zwolnionych lecz pod wpływem przebytych cierpień i dalszych prześladowań jakich doznawał w Krakowie.

5 maja 1940 zmarł, spoczywa w grobowcu rodziny Bollandów na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Prof. Bolland opublikował sam oraz łącznie z innymi współautorami oraz uczniami około 100 prac naukowych. Prace te obejmowały następujące dziedziny: towaroznawstwo, chemię, mikrochemię, zagadnienia społeczno-gospodarcze oraz kształcenie gospodarcze.

 

Publikacje:

1. Chemia organiczna : dla klas wyższych szkół realnych i gimnazyów realnych. A. Bolland, Br. Duchowicz. Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych ; Warszawa, Lwów 1912.

2. Chemia organiczna : w zastosowaniu do potrzeb kl. 6 szkół realnych / A. Bolland, B. Duchowicz, Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyższych, Warszawa 1906.

3. Chemja organiczna  w zakresie potrzeb wyższych klas szkół średnich / A. Bolland, Br. Duchowicz. Duchowicz, Bronisław, 1920.

4. Mikrochemia,  A. Bolland, Książnicy Polskiej Tow. Nauczycieli Szkół Wyższych we Lwów, 1918.

5. O mikrochemii i jej znaczeniu dla nauki i praktyki, Bolland Arnold, 1918.

6. Chemia sądowa, Bolland, Arnold, Księgarnia Alfreda Bruggera, Warszawa 1910.

7. O oznaczaniu miedzi w konserwach, Archiwum Towarzystwa Naukowego we Lwowie, Kraków,  Lwów, 1923

8. O mikroanalizie optycznej z zakresu związków metali, Archiwum Towarzystwa Naukowego we Lwowie;  Kraków, Lwów, 1922.

9. O szkolnictwie handlowem w Galicyi, nakł. Akademii Handlowej, Kraków, 1916.