Maria Koszmider uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika za rozprawę dotyczącą standardów jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych. Dziś jest wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, członkiem Senatu i prorektorem ds. jakości kształcenia.
To Nauczyciel dyplomowany, którego twórcza działalność przyniosła nowe, oryginalne społecznie wartościowe rozwiązania dydaktyczno – wychowawcze.
Chodząca encyklopedia, jeśli chodzi o sprawy awansu zawodowego dla nauczycieli. Pani doktor ma bystry umysł i dużą wiedzę, a ponadto szerokie zainteresowania.
Jest pełnomocnikiem zarządzania systemami jakości w dziedzinie edukacji, audytorem i menedżerem jakości, asesorem Kompleksowego Zarządzania Jakością, ekspertem CERTQUA - upoważniona do audytacji systemów zarządzania jakością wg norm ISO w instytucjach oświatowych.
Należy do Polskiego Towarzystwa Chemicznego, jak również Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Maria Koszmider jest laureatką prestiżowych nagród, m.in.: Ministra Edukacji Narodowej, odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Honorową odznaką m. Łodzi.
Na pewno jest kimś więcej niż tylko nauczycielem, jest autorką podręczników szkolnych (Chemia dla szkół średnich w zadaniach), zbiorów zadań (Chemia dla gimnazjalistów. Zbiór zadań podstawowych; ABC chemii. Zbiór zadań dla gimnazjalistów; Chemia. Kształcenie w zakresach podstawowym i rozszerzonym. Zbiór zadań dla liceum i technikum; Chemia, klasa 1-3. Zadania od łatwych do trudnych) i zeszytów ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Maria opublikowała poradniki metodyczne dla nauczycieli (Materiały do ćwiczeń z dydaktyki ogólnej) oraz programy kształcenia i pakiety edukacyjne dla szkół ogólnokształcących, zawodowych i policealnych (Szkolne standardy jakości procesów kształcenia).
opracowała Iwona Sołtys