Stefan Sękowski urodził się 26 maja 1925 roku we Lwowie. Równolegle ze szkołą podchorążych AK na tajnych kompletach zdaje małą maturę. Po udziale w powstaniu warszawskim - ranny dostaje się do obozu jenieckiego a po wyzwoleniu zostaje wcielony do 1 Dywizji Pancernej gen. S. Maczka. W ramach służby robi dużą maturę. W roku 1947 wraca do Polski, gdzie zaczyna  studiować chemię na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom magistra uzyskuje w 1952 r.

Po studiach rozpoczyna pracę w Głównym Urzędzie Miar i Wag, a po praktykach w Reutlingen (RFN) w Institut fur Zerstreuungsfreie Materialprufung przechodzi do Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, gdzie z Jego inicjatywy opracowano nowe metody pomiarowe: magnetyczne, elektromagnetyczne, termoelektryczne, kulometryczne, z zastosowaniem odbicia promieni Beta jednocześnie uruchamiając produkcję warstwomierzy. Wyniki prac zespołu Stefana Sękowskiego były opublikowane w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz prezentowane na kongresach, konferencjach i zjazdach. W dorobku swym ma 5 książek naukowych, 67 prac badawczych i 12 patentów, będąc również autorem lub współautorem 12 norm państwowych z zakresu badania jakości powłok metalowych, lakierowych, konwersyjnych i z tworzyw sztucznych. Reprezentował Polskę na międzynarodowych zebraniach sekcji badań jakości powłok ISO.

Niezależnie od pracy zawodowej już od roku 1950 rozwija działalność popularyzatorską z zakresu chemii zarówno: w Polskim Radio, w licznych periodach "Chemia w Szkole", "Młody Technik", "Wiedza i Życie", "Horyzonty Techniki" i "Horyzonty Techniki dla Dzieci", jak i w bardzo licznych publikacjach książkowych. Ambicją Stefana Sękowskiego było propagowanie doświadczeń chemicznych wykonywanych samodzielnie przez uczniów, by przez taką formę zajęć zachęcić młodzież do studiów chemicznych..

Nie sposób wymienić tu wszystkich pozycji książkowych Stefana Sękowskiego, Do najbardziej znanych należą:

• ABC klejów i klejenia (1986; wyd. Nasza Księgarnia)
  • Amatorskie zdobienie szkła (1987; razem z Aleksandrą Sękowską, wyd. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne)
  • Chemia dla kolekcjonera amatora (I wyd. 1989; razem z Aleksandrą Sękowską, wyd. Nasza Księgarnia)
  • Chemia na co dzień (1982; wyd. Nasza Księgarnia)
  • Seria Chemia dla ciebie (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne):
    1. Galwanotechnika domowa (1963, pierwsze wydanie przez PZWS, od drugiego wydania przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, ilustracje Stanisław Kozaczyński)
    2. Ciekawe doświadczenia (I wyd. 1964)
    3. Na wszystko jest rada (I wyd. 1965)
    4. Z tworzywami sztucznymi na ty (I wyd. 1966)
    5. Elektrochemia domowa (I wyd. 1966)
    6. Moje laboratorium część I (1978)
    7. Ciekawe doświadczenia część II
    8. Pierwiastki w moim laboratorium (I wyd. 1973)
    9. Elementarz chemii organicznej (I wyd. 1974)
    10. Moje laboratorium część II (1978)
    11. Fotochemia domowa (I wyd. 1979)
    12. Bazar chemiczny (I wyd. 1982)
    13. Drugi bazar chemiczny (1984-1987)
    14. Na przełaj przez chemię (I wyd. 1989)
    15. Rozmaitości chemiczne (I wyd. 1991)
    16. Pierwiastki w moim laboratorium - ciąg dalszy (I wyd. 1992)
  • Efektowna chemia (I wyd. 1973, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne)
  • Świat tworzyw sztucznych (1966)
  • Walka z korozją trwa (1976)
  • Kauczuk wczoraj i dziś (1958)
  • Próżnia (1955)
  • Od ogniska do świetlówki (1956)
  • Chemia wokół nas (1962; razem z Adamem Hulanickim)
  • Poradnik galwanotechnika (praca zbiorowa)
  • Chroń swój samochód przed korozją (trzech autorów)
  • W trop za węglem (1971)

• Serce i retorta, czyli żywot chemii poświęcony (razem z S. Szostkiewiczem)

Za popularyzacje nauki mgr Sękowski uzyskał szereg zaszczytnych wyróżnień. Trzykrotnie dostaje Nagrodę im. B Winawera (później Kuriera Polskiego), a także nagrodę miesięcznika "Problemy". W roku 1997 został uhonorowany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne Medalem Jana Harabaszewskiego.

opracowanie Małgorzata Nodzyńska na podstawie - artykułu Adama Hulanickiego - Warszawa (Orbital 5/97)