Krzysztof M. Pazdro (ur. 24 września 1941 roku w Krakowie) rozpoczął edukację w szkole podstawowej przy ul. Smoczej w Warszawie. W 1959 roku ukończył znane stołeczne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja i zaraz po maturze rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym - z czystego zainteresowania - studiował też fizykę. Uniwersytecki dyplom i tytuł magistra otrzymał w 1964 roku (na podstawie pracy poświęconej reakcji pochodnych indoliny). Przez dwa lata pracował na wydziale jako asystent, a następnie, w latach 1966 - 1972, jako starszy asystent na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. Tam też, u profesor Wandy Polaczkowej, obronił doktorat z chemii karbenów nukleofilowych. Po opublikowaniu wyników tej pracy otrzymał Nagrodę Naukową Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Dydaktyka była jego pasją "od zawsze" - na obu wymienionych uczelniach prowadził zajęcia ze studentami i jednocześnie, okresowo, uczył chemii i fizyki w warszawskich szkołach podstawowych i w liceach.
W latach osiemdziesiątych - jako adiunkt - był kierownikiem Pracowni Chemii w Instytucie Kształcenia Nauczycieli. W tym okresie organizował i współorganizował liczne ogólnopolskie spotkania dydaktyków chemii: zjazdy, konferencje (w tym międzynarodową - Jabłonna 1985 r.) oraz Szkoły Dydaktyki Chemii.
Dorobek naukowy dr. Krzysztofa Pazdro obejmuje kilkanaście prac publikowanych w Polsce i w Wielkiej Brytanii, zaś działalność dydaktyczna to kilkadziesiąt artykułów w czasopiśmie Chemia w Szkole, akademicki podręcznik Dydaktyka chemii (napisany wspólnie z Anną Galską-Krajewską) oraz autorstwo i współautorstwo ponad sześćdziesięciu pomocy dydaktycznych z chemii do liceów, gimnazjów i szkół podstawowych, w tym: podręczników, programów nauczania, zbiorów zadań, zeszytów ćwiczeń i materiałów metodycznych dla nauczyciela. Jego słynny Zbiór zadań z chemii (23 stale uaktualniane wydania i modyfikowane tytuły) służy już wnukom tych, którzy korzystali z pierwowzoru na początku lat siedemdziesiątych.
W 1985 r. dr Krzysztof Pazdro otrzymał od Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych medal „W Służbie Polskiej Oświaty” za „szczególne osiągnięcia w dziedzinie polskiej książki szkolnej”, a w 1990 r. - od ministra edukacji narodowej - indywidualną nagrodę drugiego stopnia za „osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze”.
W 1992 r. założył, działające do dziś, wydawnictwo pod nazwą OFICYNA EDUKACYJNA * KRZYSZTOF PAZDRO. Początkowo Oficyna specjalizowała się w podręcznikach do chemii i fizyki, z czasem oferta została rozszerzona na inne przedmioty do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, a łączne nakłady wydawanych tytułów sięgnęły miliona egzemplarzy rocznie. Wszystkie podręczniki autorstwa Krzysztofa Pazdro, wydane w Oficynie, uzyskały „zalecenie do użytku szkolnego”, nadane przez Polskie Towarzystwo Chemiczne.
Do najważniejszych osiągnięć Krzysztofa Pazdro w dziedzinie szczegółowej metodyki nauczania chemii należą:
Zastosowanie analogii hydrodynamicznej prądu elektrycznego w elektrochemii (Chemia w Szkole 1979, nr 2)
Przewidywanie kierunku reakcji red-oks metodą zegara (Chemia w Szkole 1979, nr 4)
Dynamiczny model układu okresowego pierwiastków chemicznych (Chemia w Szkole 1978, nr 2)
Trójkątna tablica układu okresowego pierwiastków chemicznych (Prawo okresowości i struktura atomów WSiP 1978 r.)
Popularyzacja kwantowego modelu atomów i cząsteczek ze szczególnym uwzględnieniem modelu VSEPR (Chemia w Szkole 1981, nr 3 i 1986, nr 2)
Prezentacja izomerii optycznej jako zjawiska ogólnoprzyrodniczego
Popularyzacja termodynamiki chemicznej (Chemia w Szkole, cztery artykuły w 1989 i 1990)

Krzysztof Pazdro, zapytany o swoje najważniejsze książki, wymienia następujące tytuły:
Pazdro K. M., zbiory zadań z chemii: dla liceów ogólnokształcących, szkół średnich, szkół ponadgimnazjalnych (zakres podstawowy), szkół ponadgimnazjalnych (zakres rozszerzony); łącznie 23 wydania w latach 1974 – 2003, WSiP, WE, OE * KP
Pazdro K. M., Prawo okresowości i struktura atomów, 3 wydania w latach 1978 - 1984, WSiP
Pazdro K. M., Chemia dla kandydatów na wyższe uczelnie oraz wydanie zmienione: Podstawy chemii dla kandydatów na wyższe uczelnie, łącznie 11 wydań w latach 1980 - 1993, PWN, WE, OE * KP
Galska-Krajewska A., Pazdro K. M., Dydaktyka chemii, PWN 1990
Pazdro K. M., Danikiewicz W., Chemia. Podręcznik do kształcenia podstawowego w liceach i technikach, 5 wydań w latach 2001 - 2005, OE * KP

Seria Chemia dla licealistów, podręczniki (zakres rozszerzony):
Pazdro K. M., Danikiewicz W., Podstawy. Część I Chemia ogólna, Podstawy. Część II Pierwiastki i związki chemiczne
Pazdro K. M. Chemia nieorganiczna, Budowa materii w oczach chemika, Kinetyka i termodynamika chemiczna, Elektrochemia, OE * KP, wydania w latach 1995 - 2000

Seria Chemia dla gimnazjalistów:
Pazdro K. M., Torbicka M., Podręcznik. Część I, Część II, Część III; Vademecum nauczyciela. Część I, Część II, Część III
Pazdro K. M., Zeszyty ćwiczeń (9 woluminów dla ucznia i 6 dla nauczyciela do poszczególnych działów podręcznika, (zestaw podstawowy i zestaw rozszerzony), OE * KP, wydania w latach 1999 - 2006

Dewizą założonej przez dr. Krzysztofa Pazdro Oficyny Edukacyjnej, konsekwentnie realizowaną od samego początku, jest oferowanie książek tylko najwyższej jakości pod względem językowym, dydaktycznym, merytorycznym i edytorskim. Konsekwencja, systematyczność, precyzja w myśleniu i działaniu to zresztą cechy Szefa Oficyny, widoczne na pierwszy rzut oka. Każde nowe przedsięwzięcie ma dokładnie przemyślane, udokumentowane, opracowane ze szczegółami i rozpisane w postaci konspektu.
Lubi porządek w działaniu i wokół siebie, interesuje go historia najnowsza i politologia.

Oprac. (tem), Kwiecień 2007 r.