Profesor Tymoteusz Szarszaniewicz, kierownik naukowy Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej, urodził się 12 października 1902 roku w Przemyślu, w rodzinie robotniczej.
 Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie chemię na Wydziale Filozoficznym. W roku 1928 podjął pracę jako nauczyciel chemii w gimnazjum w Mikołowie na Śląsku. Po likwidacji tej szkoły przeniósł się do gimnazjum w Chorzowie, w którym jako nauczyciel chemii pracował do wy­buchu drugiej wojny światowej.
Po wyzwoleniu Krakowa przez Armię Radziecką zgłosił się natychmiast do służby nauczycielskiej i wyjechał do opuszczonego w roku 1939 Chorzowa. Pracę rozpoczął w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Chorzowie. Wobec braku podręczników pisał skrypty i organizował ich wydawanie.
W roku 1949 został powołany na stanowisko kierownika Okręgowego Ośrodka Dydaktyczno-Naukowego Chemii przy Kuratorium Okręgu Szkolnego w Katowicach.
Wielokrotnie również powoływany był przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Oświatowych Ministerstwa Oświaty na kierownika naukowego centralnych kursów wakacyjnych dla nauczycieli chemii szkół licealnych — w Brzegu, Szczecinie, Słupsku i Chorzowie. Kursy te wyróżniały się wysokim poziomem, zarówno pod względem dydaktycznym jak i naukowym .
W roku szkolnym 1953/54 Ministerstwo Oświaty zleciło Dyrekcji Pałacu Młodzieży w Katowicach zorganizowanie Olimpiady Chemicznej. Jej kierownikiem naukowym został profesor Szarsza­niewicz i pełnił tę funkcję do ostatnich chwil swojego życia.
Przyczynił się również do zorganizowania Komitetu Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej. Był autorem lub współautorem wielu artykułów oraz szeregu publikacji książkowych. Szerzej są znane Jego sprawozdania z Olimpiad Chemicznych drukowane w Chemii w Szkole oraz Zbiór zadań z Olimpiad Chemicznych.
Głównym jednak polem Jego działania były zawsze praca w szkole i dydaktyka chemii. Jako nauczyciel wypełniał swoje obowiązki bardzo sumiennie i troskliwie
W uznaniu zasług w pracy jako nauczyciel, kierownik sekcji chemii Okręgowego Ośrodka Metodycznego i kierownik naukowy Olimpiady Chemicznej uchwałą Rady Państwa został w listopadzie 1969 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł w Chorzowie dnia 25 stycznia 1970 r. Wielu jego uczniów zajęło wysokie stanowiska państwowe lub poświęciło się nauce. Również u nauczycieli, którym poświęcił dużo rzetelnej pracy, pozostawił po sobie najlepsze wspomnienia.

Opracowała: Magdalena Koczera

Na podstawie „Chemia w szkole” nr 4 rok 1970.