Dr Zbigniew Gessek wybitny polski dydaktyk (urodził się w 1931 roku?) a zmarł 17 lutego 1974 roku w wieku 43 lat.
Jego edukacja w zakresie studiów wyższych odbywała się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który ukończył w 1953 roku.
Zaraz po studiach podjął pracę jako początkujący nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Solcu Kujawskim w woj. bydgoskim. W 1955 roku przeniósł się z powrotem do Torunia gdzie dostał pracę w III LO. Tam w trudnych warunkach lokalowych zorganizował wraz z uczniami pracownię chemiczną, wprowadzając wiele ciekawych rozwiązań w zakresie techniki laboratoryjnej i organizacji ćwiczeń uczniowskich. Zainicjował przy tym na szeroka skalę pracę z uzdolnioną młodzieżą interesującą się chemią.
W 1963 roku został zauważony i doceniony przez władze oświatowe Kuratorium Okręgu Szkolnego Bydgoskiego, które powołały Go na stanowisko kierownika sekcji chemii w Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Toruniu. Od 1965 do 1970 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora OOM województwa bydgoskiego.
W tym czasie Gessek organizował konferencje metodyczno-przedmiotowe dla nauczycieli chemii zasadniczych szkół zawodowych i techników, kursy śródroczne i wakacyjne dla nauczycieli chemii zarówno LO jak i ZSZ a także kierowników ognisk metodycznych chemii, na których setki nauczycieli podniosło swoje umiejętności i udoskonaliło swoje metody pracy. Uczestniczył w wielu międzynarodowych  konferencjach dydaktyków chemii w NRD i ZSSR, gdzie jego wystąpienia i demonstrowane osiągnięcia budziły zainteresowanie.
W czasie pracy w OOM  utrzymywał kontakt z UMK w Toruniu gdzie został zatrudniony jako starszy wykładowca metodyki chemii. Prowadzone przez niego zajęcia ze studentami przypominały lekcje w szkole gdzie studenci na przemian pełnili rolę uczniów i nauczycieli dzięki temu chętniej podejmowali pracę w szkolnictwie.
 Po uzyskaniu stopnia doktora w 1970 roku na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu objął stanowisko kierownika Zakładu Dydaktyki Chemii oraz zastępcy dyrektora Instytutu Chemii. W tym okresie swojej pracy na UMK w Toruniu zajmował się m. in. organizowaniem nowo powstałego Zakładu Dydaktyki Chemii
Zbigniew Gessek od roku 1963 d0 1972 był związany z Technikum Chemicznym w Toruniu, gdzie jako doświadczony pedagog był współinicjatorem organizowania i wyposażania pracowni chemicznych oraz wprowadzania nowoczesnych metod nauczania. Prowadził lekcje pokazowe dla innych nauczycieli, w wyniku czego zaszczepił w nich swój styl pracy czyli nauczanie chemii w oparciu o doświadczenia uczniowskie. Dzięki temu ta metoda nauczania utrwaliła się na stałe w pracy nauczycieli tej szkoły.
Ten wybitny dydaktyk na podstawie swojej długoletniej praktyki i doświadczeń w pracy z młodzieżą szkół średnich i na uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu napisał podręcznik chemii do klasy II liceum ogólnokształcącego, oraz skrypt dla studentów pt. „Wybrane zagadnienia z dydaktyki chemii”. Również w czasopiśmie „Chemia w Szkole” zamieszczane były liczne jego artykuły.

Opracowała: Beata Dulian

Bibliografia: