Poczet Dydaktyków Chemii

W 1993 dr Anna Galska-Krajewska otrzymała medal im. Jana Harabaszewskiego, który przyznany jej został przez Polskie Towarzystwo Chemiczne za szczególne osiągnięcia 
w dziedzinie dydaktyki chemii. Wróżnienie to otrzymała na zjeżdzie w Gdańsku, piedziesiąt lat po śmierci profesora Harabaszewskiego. Poza tym odznaczeniem dr Anna Galska-Krajewska otrzymała Honorową Odznakę PTCh, Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski. Wszystkie trzy za zasługi w dziedzinie dydaktyki chemii.
Tytuł magistra Anna Galska-Krajewska obroniła na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a pracę doktorancką z chemii fizycznej wykonała pod kierunkiem profesora Wojciecha Świętosławskiego.
Doktor Anna Galska-Krajewska była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1974 roku powierzono jej organizację Zakładu Dydaktyki Chemii na Wydziale Chemii, który to prowadziła do 1976 roku i została powołana na stanowisko kierownika tego Zakładu.
Dr Anna Galska-Krajewska wydała 70 publikacji z dziedziny dydaktyki chemii, jeszcze jako pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, opublikowała również 20 artykułów 
z zakresu chemii fizycznej.
Swoją obecnością wzbogacała wielokrotnie konferencje poświęcone dydaktyce chemii.
Tematyka badań prowadzonych przez dr Annę Galską-Krajewską dotyczyła: Aktywizujących metod kształcenia na różnych poziomach edukacyjnych, badań nad przygotowaniem nauczycieli chemii do zawodu, opracowań metodycznych w zakresie dydaktyki szkolnictwa wyższego, badań w zakresie trudności poznawanych studentów, roli motywacji, celu studiów, optymalizacji programu kształcenia, metodologii badań dydaktycznych oraz analizy procedur badawczych. W zakresie bardzo potrzebnych badań  porównawczych dr Anna Galska-Krajewska opublikowała artykuły dotyczące  analizy i diagnozy stanu dydaktyk przedmiotów przyrodniczych, czyli dydatyk chemii, fizyki i biologii.
Szerokie zainteresowania problemami rozwoju dydaktyki skupiają się ostatnio na badaniach związnych z historią PTCh, a szczególnie na roli, jaką Sekcja Dydaktyczna PTCh odgrywała 
w reformie nauczania chemii w okresie międzywojennym. Najważniejszą ksiażką dr Anny Galskiej-Krajewskiej oraz Krzysztofa Pazdro jest podręcznik „Dydaktyka chemii”, która została wydana przez Polskie Towarzystwo Naukowe w 1990 roku.
Anna Galska-Krajewska współpracowała z Centralnym Ośrodkiem Metodycznym Studiów Nauczycielskich przy Akdemii Pedagogicznej w Krakowie oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Pomocy Dydaktycznych w Warszawie. Ponadto jest ona członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma dla nauczycieli „Chemia w szkole”.

Opracowała: Aleksandra Bogusz

Na podstawie artykułu Wrócisławy Bergandy i Małgorzaty Miranowicz
Orbital  5/97.